środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy plotki z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień skał na plot z plastiku na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także ciąć na sześciany o równych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych upodobań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz plotki plastykowe na plot i furtkę ze sztachet konstruuje się z skał wielorakiego kształtu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z kawałków o nieproporcjonalnych obrysach, wypada je odpowiednio dobierać tzn. tak, żeby postać każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia PCV należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz