wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieodpowiednio konserwowane płoty drewniane błyskawicznie się zużywają oraz mogą ostatecznie zgubić swój pierwotny urok i własności. Decydując się na używanie drewna na płot warto poznać rodzaje konserwacji i konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy zdołamy napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna należy zacząć od należytego i starannego przygotowania materiału na płot, ponieważ od tego uzależniony jest wynik końcowy naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do osłony oraz dekoracji ogrodzeń z drzewa kluczowe jest weryfikacja, czy drewno jest czyste, suche i czy nie dźwiga objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na płot zdołamy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy zacząć od naniesienia 1-2 powłok bezbarwnego impregnatu fachowego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robakami. Jak zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, należy nanosić następne preparaty, które zabezpieczą je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli reflektujemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego płotu, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu płotu sprecyzowanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni płot od wewnątrz, ale nie utworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ów sposób płot zostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej oraz trwalszej asekuracji płotu, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w wypadku impregnatu ochroni płot przed ujemnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać by płoty z drewna były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi i opieki.

Totalnie inaczej jest w przypadku płotów plastikowych. Ten odmiana ogrodzeń jest w całości wytrzymała na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia z plastiku nie ulegają również biokorozji więc służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz